Jakube nově zastáváte pozici trenéra dorostu a vedoucího úseku dorostů a žáků…

V první řadě budu hlavním trenérem dorostu, kde povedu tréninkový proces a zápasy. K tomu bychom rádi sjednotili koncepci žáků a dorostů, což znamená, abychom se prezentovali podobným stylem fotbalu. V plánu jsou také modelové tréninky pro kategorii žáků. Samozřejmě to nebude hned a je zapotřebí monitoring jednotlivých kategorií, ze kterých vzejde jednotná koncepce.

Vy jste dlouhá léta pracoval jako trenér ligového dorostu v Kolíně, plánuje aplikovat nějaké postupy také tady?

Ten tréninkový proces bude hodně podobný, já budu jednotlivé tréninky stavět stejně, jako jsem je stavěl v ligovém dorostu. Samozřejmě pokud se bavíme o technické nebo individuální činnosti hráčů, tak ta bude o malinko horší. Jinak si nemyslím, že by bylo zapotřebí nějak extra klást důraz na fyzickou přípravu, spíše se chci zaměřit na taktické věci, to je přenášení těžiště, být silnější na míči, bránění v bloku, zónová obrana, posouvání těchto bloků, presing, zkracování hřiště a nebo standardní situace, čili opravdu hodně práce s detaily.

Poslední zápas dorostu jste viděl přímo na stadionu, jak byste hru zhodnotil?

Já jsme viděl dorost Kutné Hory po dvou letech. Poslední kontakt se zdejším dorostem byl  rámci zápasu krajského přeboru, když jsem trénoval v Kolíně, vyhráli jsme 12:0, a to byla naprostá katastrofa a něco šíleného. Tentokrát musím říct, že jejich výkon a hra pro mě bylo příjemným překvapením. Ten tým má svoji tvář, jedná se o organizované mužstvo, zaujalo mě povahově a k vidění byly opravdu fotbalové věci, takže je potřeba ocenit práci Tomáše Frejlacha a Lukáše Redlicha, kteří tu udělali opravdu kus práce, protože ten tým je podle mě velice slušně připravený.

Pokud se budeme bavit o koncepční práci u dorostu, tak kam ho budete směřovat?

Co mě v první řadě zaujalo a proč jsem tuhle nabídku přijal, je fakt, že tady v Kutné Hoře je opravdu kladený důraz na mládež, což mě se osobně velmi líbí, protože ve většině oddílů je na prvním místě A tým, pak dlouho nic a někde okrajově mládež. Takže fakt, že Kutná Hora chce dávat důraz na mládež a skutečně se jí věnovat, byl důvodem, proč jsem nabídku přijal. Pokud se budeme bavit o dlouhodobých cílech, tak se jednoznačně musíme vrátit zpět do krajského přeboru, aby se hrály těžší zápasy s kvalitnějšími soupeři, aby pak z našich řad mohl čerpat hráče A tým a B tým. Samozřejmě nikdo nebude hrát v Kutné Hoře za zásluhy, bude to muset být podloženo nějakou výkoností, což navazuje na postup do krajského přeboru, čili měření sil s kvalitnějšími soupeři.

Dorostenecký věk je hodně kritické období, jak vy pracujete s hráči toho věku?

Základem všeho je přístup každého jednoho hráče. Co jsem trénoval mládež v Kolíně těch 11 let, tak jsem se přesvědčil, že kluci, které jsem měl prvním rokem a byli největší talenti, ale nevěnovali tomu tolik času a úsilí jako ostatní, tak je za další tři roky přeskočilo spoustu jiných, kteří třeba nebyli tak talentovaní, ale makali na sobě, takže je to opravdu hlavně o jejich přístupu. Já kladu důraz na kolektiv, dobrou partu, radost z fotbalu, rád se s hráči pobavím o sportu celkově. Vím, že těch lákadel mimo fotbal je spoustu, ale myslím si, že dobrý fotbalový kolektiv utáhne strašně moc.

Máte nějakou rutinu, která víte, že vždycky funguje?

Myslím si, že základ je být lidský, to znamená, že musíme mít nastavená nějaká pravidla, aby kluci věděli, jak to má fungovat, nesmí chybět přísnost, ale podle mě by se trenér měl umět s hráči zasmát, probrat i věci mimo fotbal, řešit holky a ne je jenom sekat a nadávat jim, to určitě není správná cesta a u dorostenců obzvlášť. Ve zkratce bych to nazval známou metodou cukru a biče.